Kód: 100185
Značka: Loxone
Kód: 100185
Značka: Loxone
Air Tree Pasivni reproduktory Montaz Klima Aktivni reproduktory Přístup Link Cidla Měříč (elektroměry) PWM Stínění NFC Zabezpečení Dimmer Pro Nano Cloudové služby Napajeni (zdroje) Wallbox SD karty Kabeláž Antény Miniserver
Power Supply & Backup je víc než jen napájecí zdroj na DIN lištu pro proud až do 40 A. Nabízí sedm síťově izolovaných výstupů s napětím 24 V DC (každý až do 10 A). Každý výstup má vlastní pojistku a měření výkonu. Navíc můžete připojit 36 V DC baterii, která v případě výpadku proudu zajistí napájení vaší instalace LOXONE – samozřejmě bez přerušení.
| Nominal voltage | 208 … 240VAC, 50 … 60Hz |
|---|---|
| Input current nominal / peak | 4.6A / 6.9A |
| Inrush current | 15A |
| Efficiency | typ. 94% |
| Power consumption no load | 4W |
| Power factor | 0.96 |
| Output voltage | 24 … 27VDC (adjustable in LOXONE Config) |
|---|---|
| Total current nominal load (continuous) |
Mains powered: 40A Battery powered: 25A |
| Total current peak load (10sec) |
Mains powered: 60A Battery powered: 40A |
| Layout of outputs |
7 outputs with up to 10A each individually protected by user replaceable fuses Notification of defective fuses by LEDs and software Power measurement for each output mains isolated, SELV and PELV capable GND terminals internally connected Thermally and overload protected by shutdown of total load |
| Fuse type |
Blade type Mini Automotive Fuse 32V, APM/ATM Littelfuse® 297 max. 15A |
| Nominal voltage | 36VDC |
|---|---|
| Discharge current peak load | 25A |
| Discharge current nominal load | 17A |
| Max. charging current | 2A |
| Battery type | Lead-acid, VRLA recommended |
| Battery capacity | max. 200Ah for a single Battery of a 36V pack |
| Max. length of battery cables | 2m / 6.56ft |
| Battery fuse | The battery cable must be suitably fused close to the battery. |
| Loxone Tree | Connection with Miniserver / Tree Extension |
|---|
| Ambient temperature |
-25 … 70°C / -13 … 158°F Derating of 2% / °K above 45°C / 113°F required! |
|---|---|
| Humidity | max. 95 % r.H. (non-condensing) |
| Installation |
Mount on a DIN rail in a suitable distribution enclosure. Ensure heat dissipation by mounting horizontally in the lower area of the enclosure and providing a 50mm / 2“ clearance below and above the unit. Do not cover ventilation openings. |
| Min. volume of distribution enclosure | 100l / 6100 cu in |
| Terminal type |
AC input, DC Outputs: 2EDGK Battery Input: EC762V LOXONE Tree: DG220B |
|---|---|
| Terminal type |
AC input, DC Outputs: 0.5 ... 2.5mm² / AWG20 ... 12 Battery Input: 0.5 … 4mm² / AWG20 … 10 LOXONE Tree: 0.28 … 0.8mm² / AWG23 … 18 |
| Stripping length |
AC input, DC Outputs: 7mm / 0.28" Battery Input: 8mm / 0.32" LOXONE Tree: 5 … 6mm / 0.2 … 0.24" |
| Tightening torque |
AC input, DC Outputs: 0.5 … 0.6Nm / 0.37 … 0.44 lbf ft Battery Input: 0.7Nm / 0.52 lbf ft LOXONE Tree: - |
| Temperature resistance |
AC input, DC Outputs: min. 90°C / 194°F Battery Input: min. 90°C / 194°F" LOXONE Tree: -40 … 105°C / -40 … 221°F |
| Mounting type | DIN rail according to EN 50022, 35 mm |
|---|---|
| Colours | Black: RAL 9005 |
| Finish | Matte |
| Net weight | 1532g |
|---|---|
| Total weight | 1832g |
| Product dimensions | 324x110x72.37mm / 12.76x4.33x2.85" (LxWxH), 18 division units |
| Product dimensions drawing |
|
| Pack size | 372x148x105mm / 14.65x5.83x4.13" (LxWxH) |
| Safety class | IP20 |
|---|---|
| Operation | Type 1 (built-in device with permanent wiring and protective conductor) |
| Degree of pollution | 2 |
| Overvoltage category | II, according to IEC 62368-1 |
| EMC complies with following standards |
EN 61000-6-1 EN 61000-6-3 |
| Položka | Množství |
|---|---|
| Mini pojistka 2 A | 2 |
| Mini pojistka 10 A | 5 |
| Nástroj pro výměnu pojistek | 1 |
| Náhradní pojistky 10 A | 2 |
Vaše hodnocení nelze odeslat
Nahlásit komentář
Zpráva odeslána
Váš podnět nelze odeslat
Napište svůj názor
Zkontrolovat před odesláním
Vaši recenzi nelze odeslat
Kód: 100711
Značka: Loxone
Kód: 100518
Značka: Loxone
Kód: 100857
Značka: Loxone
Kód: 200171
Značka: Loxone
Kód: 200535
Značka: Loxone
Kód: 200541
Značka: Loxone
Kód: 100472
Značka: Loxone
Kód: 100795
Značka: Loxone
Kód: 100487
Značka: Loxone
Kód: 000065
Značka: Loxone
Kód: 100395
Značka: Loxone
Kód: 000386
Značka: Loxone
Kód: 000392
Značka: Loxone
Kód: 200310
Značka: Loxone
Kód: 610173
Značka: Loxone
Kód: 200416
Značka: Loxone
Kód: 200415
Značka: Loxone
Kód: 200414
Značka: Loxone
Kód: 000565
Značka: Loxone
Kód: 000566
Značka: Loxone
Kód: 000564
Značka: Loxone
Power Supply & Backup je víc než jen napájecí zdroj na DIN lištu pro proud až do 40 A. Nabízí sedm síťově izolovaných výstupů s napětím 24 V DC (každý až do 10 A). Každý výstup má vlastní pojistku a měření výkonu. Navíc můžete připojit 36 V DC baterii, která v případě výpadku proudu zajistí napájení vaší instalace LOXONE – samozřejmě bez přerušení.
check_circle
check_circle